შუახევის მშენებლობის პროექტის საძირკვლის ჩაყრის ცერემონიალი
დღეს,  კომპანიის მფლობელები და საქართველოს მთავრობის  წევრები, ცენტრალური და ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლებთან ერთად გახსნიან შუახევი ჰესის მშენებლობისა და ოპერირების პროექტს.
პროექტის გახსნის საზეიმო ცერემონიალი, მდ. აჭარისწყალსა და მის შენაკადებზე დაგეგმილი კასკადის ერთ-ერთი საფეხურის – 183 მეგავატიანი შუახევის ჰიდროენერგო პროექტის მშენებლობის დაწყების საწინდარი გახდება.  პროექტს ერთობლივად ახორციელებენ ქლინ ენერჯი გრუფი, ტატა ფაუერი და IFC InfraVentures რომელიც IFC-მ (საერთაშიროსო საფინანსო კორპორაციამ), მსოფლიო ბანკის ჯგუფის წევრმა, პროექტების ადრეულ სტადიაზე განვითარების მიზნით დაიწყო.
შუახევი ჰესის პროექტით გათვალისწინებულია 2 კაშხლისა და წყალსაცავების მოწყობა. მდ. ჩირუხისწყლის სხალთის ხეობაში გადაგდებით შეიქმნება მცირე წყალსაცავი და 5,8 მეგავატი სიმაძლავრის ძალური კვანძი. ძირითადი ძალური კვანძი (178მგვტ) განთავსდება შუახევის მუნიციპალიტეტში, სადაც შეიკრიბება მდინარეების აჭარისწყლის, სხალთისა და ჩირუხის   წყლები.
შუახევის ჰიდროენერგო პროექტი დღემდე საქართველოში განხორციელებული ერთ- ერთი უმსხვილეს პირდაპირი უცხოური ინვესტიცია  და ქვეყნისთვის ექსპორტიდან შემოსული შემოსავლის მნიშვნელოვანი წყარო იქნება.  ამასთანავე, შუახევის ჰიდროენერგო პროექტი  ხელს შეუწყობს რეგიონში ადგილობრივი მოსახლეობის სოციალურ-ეკონომიკური დონის ამაღლებას, რეგიონის ინფრასტრუქტურის განვითარებასა და მუნიციპალიტეტების საგადასახადო შემოსავლების ზრდას.
კონტრაქტორმა კომპანიამ AGE, რომელიც პროექტში სამშენებლო სამუშაოებს განახორციელებს, აჭარისწყლის ხეობაში მოსამზადებელი სამუშაოები უკვე დაიწყო. პროექტის მშენებლობის დაწყება ოქტომბრის პირველ რიცხვებში იგეგმება და 3 წელი და 9 თვე გაგრძელდება. შუახევის ჰესის ოპერირება დაიწყება  2017 წლის მეორე ნახევარში.

Groundbreaking Ceremony of the Shuakhevi HPP
Representatives from the owners and the management team of Adjaristsqali Georgia LLC (AGL), together with central and local government officials, gather today to celebrate the groundbreaking of the Shuakhevi Hydro Project. This event marks the beginning of the construction of the 183 MW hydro project, the first of two or three hydropower projects planned on the Adjaristsqali river and its tributaries. The project is being developed in cooperation with the Clean Energy Group, Tata Power and IFC InfraVentures, an early stage project developer launched by IFC, a member of the World Bank Group.
The Shuakhevi project comprises two dams and reservoirs. A small powerhouse (5,8MW) will be constructed on the Skhalta River using the water being transferred from the Chirukhistsqali River.  The main power unit (178MW) will be constructed in Shuakhevi municipality utilizing the water from the Chirukhistsqali, Skhalta, and Adjaristsqali Rivers.
The project will be one of the largest foreign direct investment projects in Georgia to date, and a main contributor to export earnings for the country. The project will contribute to social-economic development and significantly increase the area’s tax income.
The civil contractor has already started mobilization to the site, with full construction beginning in early October. The construction period is scheduled to take three years and nine months and commercial operations are expected to begin in the second quarter of 2017.