GIPA-ს სტუდენტების სასწავლო ვიზიტი შუახევის ჰესების კასკადზე
28-29 მაისს, „საქართველოს საზოგადოებრივ საქმეთა ინსტიტუტის“ (GIPA) განახლებადი ენერგიების მენეჯმენტის პროგრამის მეორე კურსის სტუდენტები სასწავლო ვიზიტის ფარგლებში შუახევის ჰესების კასკადს ეწვივნენ.
ვიზიტი განხორციელდა GIPA-სა და შუახევის ჰესების კასკადის მფლობელ ენერგოკომპანია „აჭარისწყალი ჯორჯიას“ შორის გაფორმებული თანამშრომლობის მემორანდუმის ფარგლებში, რომელიც სტუდენტებისთვის თეორიული ცოდნის პრაქტიკულ გამოცდილებასთან დაკავშირებას ისახავს მიზნად. პარტნიორობის საფუძველზე, პროგრამის სტუდენტებს ყოველწლიურად ექნებათ შესაძლებლობა, პრაქტიკული სწავლება გაიარონ საქართველოს ენერგეტიკული უსაფრთხოებისთვის ერთ-ერთ უმნიშვნელოვანეს ენერგო ობიექტზე.
სასწავლო ვიზიტის ფარგლებში სტუდენტები შეხვდნენ კომპანიის აღმასრულებელ დირექტორს და სხვადასხვა დეპარტამენტების ხელმძღვანელებს, სადაც მათ მიიღეს ამომწურავი ინფორმაცია ჰიდროელექტრო ობიექტების პროექტირების, მშენებლობისა და ოპერირების პროცესების შესახებ, გაეცნენ თანამედროვე ტექნოლოგიებს, საინჟინრო პრაქტიკას და მიიღეს პასუხები მათთვის საინტერესო კითხვებზე.
ვიზიტის მონაწილეებმა დაათვალიერეს შუახევის ჰიდროელექტროსადგური, სხალთა ჰესი და დიდაჭარის კაშხალი, სადაც ადგილზე გაეცნენ ჰიდროენერგეტიკული ობიექტების ფუნქციონირების სრულ ციკლს.
„საქართველოს საზოგადოებრივ საქმეთა ინსტიტუტი (GIPA) ერთ-ერთი წამყვანი უნივერსიტეტია საქართველოში და ჩვენთვის განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია ამ წარმატებულ საგანმანათლებლო დაწესებულებასთან თანამშრომლობა.
გვჯერა, რომ ენერგეტიკის სფეროს მდგრადი განვითარება შეუძლებელია პროფესიონალების გარეშე. სწორედ ამიტომ, ვქმნით შესაძლებლობას, სტუდენტებმა უშუალოდ გაეცნონ თანამედროვე ენერგეტიკულ ინფრასტრუქტურას, შეხვდნენ დარგის ექსპერტებს და მიიღონ პრაქტიკული ცოდნა რეალურ სამუშაო გარემოში. მსგავსი ინიციატივები მნიშვნელოვან როლს ასრულებსპროფესიონალების ჩამოყალიბებასა და საქართველოს ენერგეტიკის სექტორის გაძლიერებაში,“ – განაცხადა ენერგოკომპანია „აჭარისწყალი ჯორჯიას“ აღმასრულებელმა დირექტორმა სატიშ ბჰატმა.

On May 28–29, second-year students from the Renewable Energy Management Program at the Georgian Institute of Public Affairs (GIPA) visited the Shuakhevi HPP Cascade as part of an educational site visit.
The study visit was organized within the framework of a Memorandum of Cooperation signed between GIPA and Adjaristsqali Georgia LLC (AGL), the owner of Shuakhevi HPP Cascade. The partnership aims to connect students’ theoretical knowledge with practical experience. Under the agreement, students enrolled in the program will have the opportunity each year to undergo practical training at one of Georgia’s most important energy facilities, which plays a significant role in the country’s energy security.
During the visit, students met with the company’s Chief Executive Officer, as well as the heads of various functions and departments. They received comprehensive information about the design, construction, and operation of hydropower facilities, learned about modern technologies and engineering practices, and had the opportunity to ask questions and engage directly with industry professionals.
Participants also toured the Shuakhevi Hydropower Plant, Skhalta HPP, and the Didachara Dam, where they gained first-hand insight into the complete operational cycle of hydropower generation.
“GIPA is one of the leading universities in Georgia, and we highly value our cooperation with this successful educational institution. We believe that the sustainable development of the energy sector is possible only with qualified professionals. That is why we are creating opportunities for students to gain first-hand exposure to modern energy infrastructure, meet industry experts, and acquire practical knowledge in a real working environment. Initiatives like this play an important role in developing future professionals and strengthening Georgia’s energy sector,” said Satish Bhat, CEO of Adjaristsqali Georgia.