„აჭარისწყალი ჯორჯიამ“ 300 ძირი კოლხური მუხის ნერგი დარგო
მიმდინარე წლის 27 სექტემბერს კომპანიის თანამშრომლებმა აჭარის სატყეო სააგენტოს წარმომადგენლებთან ერთად, შუახევის მუნიციპალიტიტის სოფელ ნიგაზეულში 1148კვმ მიწის ფართობზე გარემოზე მიყენებული ზიანის საკომპენსაციოდ 300 ძირი კოლხური მუხის ნერგი დარგეს.
„აჭარისწყალი ჯორჯია“ იღებს ვალდებულებას განახორციელოს ოფსეტური ღონისძიებები, რაც გულისხმობს პროექტის საჭიროებისათვის ამოღებული ეკოსისტემების ექვივალენტური ტყის ჰაბიტატების ან სხვა ტიპის ეკოსისტემების/მცენარეულობის თანასაზოგადოებების აღდგენას. კერძოდ, იმ ხეების მოჭრის შემთხვევაში, რომელებიც არ არიან შეტანილნი საქართველოს „წითელ ნუსხაში“ – უნდა დაირგას ორი ასეთი ჯიშის ან მსგავსი ადგილობრივი ხე. ხოლო, საქართველოს „წითელ ნუსხაში“ შეტანილი მერქნიანი სახეობების მოჭრის შემთხვევაში, უნდა დაირგას 10 ასეთივე ჯიშის ან მსგავსი ადილობრივი ხე.

AGL planted 300 Colchis Oak Trees
Adjaristsqali Georgia LLC began fulfiilment of the obligation towards the State.  On September 27, the company’s employees together with the representatives of the Forestry Agency of Ajara, planted 300 saplings of Colchis oak trees on 1148sq.m in Nigazeuli village, Shuakhevi municipality as a compensation measure for the damage cause to the environment.
AGL takes obligation to implement Forest eco-compensation programmes (Forest offset) or offset other ecosystems/plant communities to mitigate residual impacts due to Project construction activities. In particular,  for each non Red Listed removed tree two trees of the same species and cultivar will be planted, whereas, for each Red Listed tree – 10 trees of the same species and cultivar will be planted.