სამუშაო ვიზიტი იუსუფელისა და არკუნის კაშხლებზე
„აჭარისწყალი ჯორჯიას“ (AGL) აღმასრულებელი დირექტორი სატიშ ბჰატი, კომპანიის თანამშრომლებთან ერთად, სამუშო ვიზიტით იუსუფელისა და არკუმის ჰიდროელექტროსადგურებზე იმყოფებოდა. ვიზიტი თურქეთის უმსხვილესი ენერგო მწარმოებელიას Enerjisa Üretim-ის მხარდაჭერით განხორციელდა. კომპანიის მფლობელობაშია ჰიდროელექტრო, ბუნებრივი აირისა და ქარის სადგურები. Enerjisa Üretim მნიშვნელოვან როლს ასრულებს თურქეთის ენერგეტიკული მოთხოვნილებების დაკმაყოფილებაში და დიდი წვლილი შეაქვს ქვეყნის ენერგეტიკული ტრანზაქციის პროცესში.
270 მეტრის სიმაღლის იუსუფელი ყველაზე მაღალი კაშხალია თურქეთში და ორმაგი მრუდის ბეტონის თაღით მსოფლიოში ყველაზე მაღალი კაშხლების ათეულშია. იუსუფელის კაშხალი და ჰიდროელექტროსადგური მდებარეობს მდინარე ჩურუხზე, შავი ზღვის რეგიონის აღმოსავლეთით, ართვინიდან სამხრეთ-დასავლეთით 70 კილომეტრში.
ვიზიტმა მნიშვნელოვანი შესაძლებლობა მისცა „აჭარისწყალი ჯორჯიას“ გუნდს გასცნობოდნენ ინოვაციური ტექნოლოგიებს და მდგრად პრაქტიკას, რომელიც დანერგილია
იუსუფელისა და არკუმის ჰიდროელექტროსადგურებში. ოპერატორებთან და ტექნიკურ ექსპერტებთან თანამშრომლობით, გუნდის წევრებმა ინფორმაცია მიიღეს ენერგეტიკული ობიექტების საოპერაციო გამოწვევებსა და წარმატებებზე.
„მადლობას ვუხდით Enerjisa Uretim-ის წარმომადგენლებს, იუსუფელისა და არკუმის ჰიდროელექტროსადგურების გუნდებს ჩვენი ვიზიტის დროს თბილი დახვედრისა და დისკუსიებისთვის,” - განაცხადა სატიშ ბჰატმა. "მათი სწრაფა სრულყოფილებისა და მდგრადობისაკენ ნამდვილად დასაფასებელია. ინდუსტრიაში თანამშრომლობისა და ინოვაციების ხელშეწყობის მუდმივი ძალისხმევის ფარგლებში, ჩვენი დიდი სურვილია გავავრცელოთ ცოდნა და საუკეთესო პრაქტიკა როგორც ჩვენს ორგანიზაციაში, ისე მის ფარგლებს გარეთ. „აჭარისწყალი ჯორჯია“ მტკიცედ მიჰყვება დასახულ მიზანს - გამოიყენოს უახლესი ტექნოლოგიები და დანერგოს საუკეთესო პრაქტიკა ჰიდროელექტრო ენერგეტიკული ობიექტების ეფექტურობის, საიმედოობისა და მდგრადობის გასაუმჯობესებლად. თანამშრომლობის კულტურისა და მუდმივი გაუმჯობესების გზით, „აჭარისწყალი ჯორჯია“ მიზნად ისახავს პოზიტიური ცვლილებების წარმართვას ინდუსტრიაში და საკუთარი წვლილის შეტანას უფრო მდგრადი ენერგეტიკული მომავლის შენებაში. ''

Working Visit to Yusufeli and Arkun Dams
As part of Adjaristsqali Georgia LLC (AGL)’s ongoing commitment to operational excellence and collaboration within the hydroelectric power industry, Satish Bhat, Chief Executive Officer and his team recently visited the Yusufeli and Arkum Hydro Power Plants. The visit was supported by Enerjisa Üretim, major energy generation company in Türkiye. The company focuses on the production of electricity through various sources, including hydroelectric, natural gas, and wind power plants. Enerjisa Üretim plays a significant role in meeting Türkiye's energy needs and contributes to the country's energy transition efforts.
With a height of 270 meters, Yusufeli is the tallest dam in Türkiye and ranks amongst top ten tallest dams of the world with double curvature concrete arch. Yusufeli Dam and Hydroelectric Power Plant are located on the Çoruh River in the East of the Black Sea Region, 70 kilometers southwest from Artvin.
The visit provided an invaluable opportunity for AGL to witness firsthand the innovative technologies and sustainable practices implemented at the Yusufeli and Arkum Hydro Power Plants. By engaging with the plant operators and technical experts, they gained valuable insights into the operational challenges and successes of these facilities.
"We are deeply grateful to the representatives of Enerjisa Uretim, the teams at the Yusufeli and Arkum Hydro Power Plants for their warm welcome and insightful discussions during our visit," said Satish Bhat. "Their dedication to excellence and commitment to sustainability are truly commendable. As part of our ongoing efforts to foster collaboration and innovation within the industry, we are committed to sharing knowledge and best practices across our organization and beyond."
AGL remains steadfast in its commitment to leveraging the latest technologies and best practices to enhance the efficiency, reliability, and sustainability of its hydroelectric power projects. By fostering a culture of collaboration and continuous improvement, AGL aims to drive positive change within the industry and contribute to a more sustainable energy future.