Civil.ge: Tata Power, Clean Energy Invest და IFC საქართველოში ჰიდრო პროექტებს განახორციელებენ
ინდოეთის უმსხვილესმა ინტეგრირებულმა ელექტროენერგეტიკულმა კომპანიამ Tata Power-მა, ნორვეგიულმა Clean Energy Invest–მა და ფონდმა IFC InfraVentures–მა გასულ კვირას ხელი მოაწერეს შეთანხმებას აჭარაში ჰიდრო პროექტების განხორციელების თაობაზე, რომელთა ჯამური სიმძლავრე 400 მეგავატს, ხოლო საერთო ღირებულება 700 მილიონ აშშ დოლარს შეადგენს.
„პროექტის შედეგად მიღებული ელექტროენერგია გავა ექსპორტზე, თავდაპირველად თურქეთში“, – განაცხადა Tata Power-მ 10 მაისს გავრცელებულ პრეს–რელიზში.
კომპანიის თქმით, პროექტები სამ ეტაპად განხორციელდება და პირველი ეტაპი, რომელიც 185 მეგავატის სიმძლავრეს მოიცავს, სავარაუდოდ 2016 წლის პირველ ნახევარში დასრულდება.
კომპანიები Tata Power და Clean Energy 40-40%-ის ოდენობის წილის მფლობელები იქნებიან, ხოლო ფონდის IFC InfraVentures წილი 20%-ი იქნება. ეს უკანასკნელი საერთაშორისო საფინანსო კორპორაციის (IFC) მიერ 2008 წელს შეიქმნა და მისი მიზანია კერძო და საჯარო–კერძო პარტნიორობის ფარგლებში ინფრასტრუქტურული პროექტების განხორციელება მსოფლიოს უღარიბეს ქვეყნებში.
„საქართველო შესანიშნავი ქვეყანაა სამუშაოდ, ხოლო თურქეთი სწრაფად განვითარებადი ენერგო ბაზარია ევროპაში. ეს თანამშრომლობა Clean Energy–სთან და IFC–სთან ძლიერ დასაყრდენს გვაძლევს იმისათვის, რომ ამ ბაზრის მნიშვნელოვანი პოტენციალი გამოვიყენოთ“, – განაცხადა Tata Power–ს აღმასრულებელმა დირექტორმა ანილ სარდანამ.
თებერვლის ბოლოს ცნობილი გახდა, რომ Tata Power და Clean Energy Invest–ი პარტნიორულ ხელშეკრულებას აფორმებდნენ აჭარისწყლის ჰიდროენერგო პროექტის განხორციელებაზე, როდესაც ორი კომპანიის აღმასრულებელი დირექტორები საქართველოს სტუმრობდნენ და პრემიერ–მინისტრ ივანიშვილს შეხვდნენ.
საქართველოს ენერგეტიკის სამინისტრო და Clean Energy Invest-ი 2011 წლის ივნისში მდინარე აჭარისწყლის ჰიდრო ენერგეტიკული რესურსების ათვისების მიზნით ჰიდროელექტროსადგურების კასკადის მშენებლობაზე შეთანხმდნენ.

Tata Power, India's largest integrated private power utility, Norway-based Clean Energy Invest AS and IFC InfraVentures signed an agreement last week to develop hydro power projects in Georgia’s Black Sea region of Adjara with an aggregate capacity of 400MW and an estimated cost of USD 700 million.
“The power generated by the projects is planned to be vended primarily to Turkey,” Tata Power said in a press release on May 10.
According to the company, the projects will be developed in three phases with the first phase of 185MW expected to be completed before mid-2016.
Tata Power and Clean Energy will hold 40% each with the rest going to IFC InfraVentures, which is a fund created by the International Finance Corporation (IFC), member of the World Bank Group, in 2008 to support and develop private and public-private partnership infrastructure projects in the world’s poorest countries.
“Georgia is a great country to work in and Turkey is a fast evolving energy market in Europe. This relationship with Clean Energy and IFC puts us on a strong footing to take advantage of the considerable potential of this market,” said Tata Power’s managing director Anil Sardana.
It was announced that Tata Power and Clean Energy Invest were in the process of formalizing partnership over development of Adjaristskali hydro power project in late February, when chief executives of the two companies visited Georgia and met PM Ivanishvili.
The Georgian Energy Ministry and the Clean Energy Invest AS agreed on development of hydro power plant project on Adjaristskali river in Adjara Autonomous Republic in June, 2011.