გოდერძის ალპური ბაღის განვითარებას აჭარისწყალი ჯორჯია დააფინანსებს
დღეს ბათუმის ბოტანიკურ ბაღსა  და „აჭარისწყალი ჯორჯიას“ შორის საგრანტო ხელშეკრულებას მოეწერა ხელი, რომლის თანახმადაც   კომპანია  ,,გოდერძის“ ალპური ბაღის განვითარებას 100 000  დოლარით დააფინანსებს.აღნიშნული დაფინანსებით  ალპურ ბაღში მოხდება მზის ენერგიის სისტემის და პარკინგის მოწყობა, ბაღის თანამშრომლებისათვის დროებითი ადმინისტრაციული შენობის  მშენებლობა და აღჭურვა, საპიკნიკე ადგილის და ბუნებრივი ბილიკების მოწყობა, სეპტიკისა და კანალიზაციის მოწყობა, ეკო ტუალეტების და ბილეთების ჯიხურის მშენებლობა, საინფორმაციო ნიშნულებისა და დაფების, რუკების, ბროშურების დიზაინის შემუშავება და ბეჭდვა, ასევე მეფუტკრის სახლის მშენებლობა და მეფუტკრეობის განვითარებისათვის საჭირო ინვენტარით აღჭურვა და ფუტკრის ოჯახების შეძენა.
ალპური ბაღის მშენებლობა და განვითარება დაიწყო მცირე კავკასიის ალიანსების პროგრამის მხარდაჭერით, რომელსაც არასამთავრობო ორგანიზაცია „მერსი ქორფსი“ შვეიცარიის განვითარებისა და თანამშრომლობის სააგენტოს დაფინანსებით ახორციელებს.
„ბათუმის ბოტანიკური ბაღი“ იღებს ვალდებულებას აიღოს წამყვანი როლი ალპური ბაღის დაგეგმარებაში და გამოიყენოს ამისთვის ყველა საჭირო შიდა რესურსი (მატერიალური, ინტელექტუალური და ტექნიკური). ასევე, შექმნას დამატებითი სამუშაო ადგილები ადგილობრივი მოსახლეობისთვის, გამოყოს დამატებითი სახსრები საკუთარ ბიუჯეტში გოდერძის ალპური ბაღისთვის და უზრუნველყოს მისი გამართული ფუნქციონირება.
ხელშეკრულებით განსაზღვრული გრანტის გაცემა  მიზნად ისახავს მხარეებმა ხელი შეუწყონ გოდერძის ალპური ბაღის დაარსებასა და განვითარებას, რომელიც იქნება სოფლად ტურიზმის, საგანმანათლებლო და საკვლევი მდგრადი რეგიონალური ცენტრი, სოფლის მდგრადი განვითარების საუკეთესო პრაქტიკის სადემონსტრაციო კერა და ამავე დროს სტიმულს მისცემს მაღალმთიან აჭარაში მცხოვრებლებს შესაძლებლობების განვითარებისათვის, რაც ასევე მოიცავს ადგილობრივი პროდუქტების დამატებითი გასაღების ბაზრის შექმნას. ასევე, პროექტის მიზანია ხელი შეუწყოს ბოტანიკურ ბაღს ადგილობრივად სპეციფიკურ მცენარეთა  მრავალფეროვნების შენარჩუნებაში; ასევე უზრუნველყოს რელიქტური, ენდემური, იშვიათი, საკვები, სამკურნალო, სამეურნეო, დეკორატიული და სხვა სასარგებლო თვისებებით  გამორჩეული სახეობათა ex-situ კონსერვაცია იმისათვის, რომ მოხდეს აჭარის უნიკალური ეკო მრავალფეროვნების კონსერვაცია;  მოახდინოს  ალპურ ბაღში თავმოყრილი კოლექციის გამოყენება სამეცნიერო, საგანმანათლებლო, შემეცნებითი და ტურისტული მიზნებისათვის.
ღონისძიებას ესწრებოდნენ კომპანია ,,აჭარისწყალი ჯორჯიას“ აღმასრულებელი დირექტორი რონი სოლბერგი, ბათუმის ბოტანიკური ბაღის დირექტორი ირაკლი არჩაია, ბათუმის მერი გიორგი  ერმაკოვი, აჭარის მთავრობის წევრები და არასამთავრობო სექტორის წარმომადგენლები.

AGL will fund the development of Goderdzi Alpine Garden
Today the Batumi Botanical Garden and Adjaristsqali Georgia LLC (AGL) signed an agreement in which AGL would fund the development of the Goderdzi Alpine Gardenwith a grant of USD 100,000. The grant will be used to construct a solar energy system and parking area in the garden, build and equip a temporary administration building for the staff, arrange picnic areas and nature paths, install a septic and sewage system, construct eco toilets and a ticket box, design and print informational signs, maps, and leaflets, and develop beekeeping at the garden through the construction of a beekeepers’ house and the installation of beehives.
Construction and development of the Alpine Garden began with the support of Alliances Lesser Caucasus Programme, a market development program implemented by Mercy Corps Georgia and funded by the Swiss Agency for Development and Cooperation.
As part of the agreement, the Batumi Botanical Garden will playing a leading role in planning the Alpine Garden and will contribute its own material, intellectual, and technical resources towards implementing the project. It will also create additional jobs for local residents, allocate additional budget resources for the Alpine Garden, and ensure its proper functioning.
The aim of this grant is to develop the Goderdzi Alpine Garden as a regional center for tourism, education, and research that will demonstrate best practices for the sustainable village development. The garden will act as an incentive for residents of highland Adjara to develop their own economic capacities by creating an additional market for local products. In addition, the project will support the Batumi Botanical Garden in its mission to preserve the diversity of local plants through ex situ conservation of relic, endemic, unique, edible, healing, farming, decorative, and other useful species in order to ensure the continued ecological diversity of Adjara. The collection housed at the Alpine Garden will serve a variety scientific, educational, informational, and touristic purposes.
The signing ceremony was attended by the CEO of Adjaristsqali Georgia LLC Ronny Solberg, the director of Batumi Botanical Garden Irakli Archaia; the mayor of Batumi Giorgi Ermakov, and representatives from the Adjaran government and NGO sector.