შუახევი ჰესის მშენებლობა დასრულდა
საქართველოს პრემიერმინისტრი გიორგი კვირიკაშვილი, ვიცეპრემიერი/ენერგეტიკის მინისტრი კახა კალაძე, მინისტრთა კაბინეტის წევრები, ინდოეთის უმსხვილესი ენერგოკომპანიის TATA POWER–ის აღმასრულებელი დირექტორი ანილ სარდანა, Clean Energy Invest-ის დირექტორთა საბჭოს თავმჯდომარე ბარდ მიკელსენი, საერთაშორისო საფინანსო კორპორაციის (IFC) რეგიონული მენეჯერი სამხრეთ კავკასიაში, იან ვან ბილსენი, EBRD-ის ასოცირებული დირექტორი და უფროსი ბანკირი დავით მანაგაძე, აზიის განვითარების ბანკის წარმომადგენელი სამარენდრა სინკი და ,,აჭარისწყალი ჯორჯიას“ აღმასრულებელი დირექტორი, პრაშანტ ჯოში საქართველოს ენერგოსექტორში უმსხვილესი საინვესტიციო-ინფრასტრუქტურული პროექტის, ,,შუახევი ჰესის“ მშენებლობის დასრულებისადმი მიძღვნილ ცერემონიას დაესწრნენ.
,,შუახევი ჰესის“ მშენებლობა 2013 წლის შემოდგომაზე დაიწყო. პროექტის ფარგლებში აშენდა ორი კაშხალი შესაბამისი წყალსაცავებით და დამბებით. დერივაცია ხორციელდება გვირაბების საშუალებით. ,,შუახევიჰესის“ გვირაბის ჯამური სიგრძე 38 კილომეტრია და ის მეორე ყველაზე გრძელი ჰიდროელექტროსადგურის გვირაბია მსოფლიოში. პროექტის საინვესტიციო ღირებულება 420 მილიონ ამერიკულ დოლარს აჭარბებს. ჰესების დადგმული სიმძლავრე ჯამურად 187 მეგავატია. პროექტის ფარგლებში დასაქმებული იყო 730 საქართველოს მოქალაქე. ,,შუახევი ჰესი“ ყველაზე მსხვილი ჰიდროელექტროსადგურია, რომელიც ბოლო 50 წლის მანძილზე საქართველოში აშენებულა.
ოპერირების დაწყების შემდგომ, ,,შუახევი ჰესის“ პროექტი მნიშვნელოვან წვლილს შეიტანს საქართველოს ენერგოდამოუკიდებლობისკენ სვლის პროცესში. ჰიდროელექტრო სადგურების მიერ გამომუშავებული ელექტროენერგია ზამთრის თვეებში, ენერგოდეფიციტის დროს მთლიანად დარჩება საქართველოში.
,,შუახევიჰესი“ პირველი ჰიდროენერგეტიკული პროექტია საქართველოში, რომელიც სერთიფიცირებულია გაეროს ჩარჩო კონვენციის კლიმატს ცვლილებების შესახებ ნახშირბადის გამოყოფის შესამცირებლად. ,,შუახევიჰესი“ გამოიმუშავებს 450 გიგავატ/საათ ელექტროენერგიას და უზრუნველყოფს სათბური გაზების შემცირებას წელიწადში 200 000 ტონაზე მეტით.
შუახევიჰესის პროექტმა მნიშვნელოვანი როლი ითამაშა ენერგო სექტორის განვითარების და ახალგაზრდა ქართველი ინჟინრების მომზადების პროცესში. კომპანიის თანამშრომლების 90% ახალგაზრდა ქართველი ინჟინრები შეადგენენ, მშენებლობაზე სტაჟირებას გადიოდნენ ტექნიკური უნივერსიტეტის სტუდენტები, რომელთა უმეტესობაც დღეს უკვე კომპანიის თანამშრომელია.
,,აჭარისწყალი ჯორჯია“, ,,შუახევიჰესის“ მშენებლობის დაწყების პირველი დღიდან ხელს უწყობს პროექტის არეალში მცხოვრები ადამიანების ცხოვრების დონის ამაღლებას და რეგიონის გრძელვადიან განვითარებას. კორპორაციული სოციალური პასუხისმგებლობის ფარგლებში კომპანიამ 70-ზე მეტი სოციალური პროექტი განახორციელა, რომელთა უმეტესობაც დაიგეგმა სახელმწიფოს და კერძო სექტორის პარტნიორობის ფარგლებში. ინფრასტრუქტურულ, საგანმანათლებლო, ადგილობრივი თემების განვითარების პროექტებში ჯამურად ჩართული იყო 10 000-ზე მეტი ადგილობრივი მცხოვრები. ,,აჭარისწყალი ჯორჯია“ აფინანსებს საქართველოში ყველაზე დიდი ალპური ბოტანიკური ბაღის მშენებლობას გოდერძის საკურორტო ზონაში, რითაც ხელს უწყობს ტურიზმის განვითარებას, ასევე, ხულოს სამკერვალო ქარხანას, სადაც 300-მდე ადგილობრივი მცხოვრები დასაქმდება და სხვა მსხვილ ინფრასტრუქტურულ პროექტებს, რომლებიც ხორციელდება ადგილობრივი მოსახლების ჩართულობით.

Georgian Prime Minister Giorgi Kvirikashvili, Vice Prime Minister and Energy Minister Kakha Kaladze, Tata Power CEO and Chairman of Board of Directors of Adjaristsqali Netherlands BV Anil Sardana, Clean Energy, Chairman of Board of Directors of Clean Energy Invest, Baard Mikkelsen, CEO of Norsk Minerals Kyrre Olaf Johansen, CEO of Clean Energy Invest AS Bjorn Brandtzaeg, Founder of Norsk Minerals Strula Steinsvik, IFC Regional Manager for the South Caucasus Jan van Bilsen, EBRD Associate Director, Senior Banker David Managadze, and Adjaristsqali Georgia CEO Prashant Joshi attended the construction completion ceremony of the Shuakhevi Hydropower Plant (HPP), one of the largest investments in Georgia’s energy infrastructure.
The construction of Shuakhevi HPP launched in the fall of 2013. As part of this project, two weirs with their respective reservoirs and dams were constructed, along with diversion tunnels to channel the water. The total length of the Shuakhevi HPP tunnel system, the second longest structure of this type in the world, is 37 kilometres, which is twice as long as the combined length of all HPP tunnels built in Georgia. The Project investment cost exceeded USD 420 million. The total installed capacity of all of its hydropower plants is 187 MW. 730 Georgian citizens were employed in construction activities. The Shuakhevi HPP is the largest hydropower plant to be built in Georgia over the past fifty years.
After the launch of operations, the Shuakhevi HPP project will significantly contribute to Georgia’s path toward energy independence. The power that they generate will remain in Georgia throughout the winter, a period of energy deficit.
The Shuakhevi HPP is the first hydropower project in Georgia to have been certified by the UN Framework Convention on Climate Change to reduce carbon emissions. The Shuakhevi HPP will generate 540 GWh of clean energy while lowering greenhouse gases emissions by more than 200,000 tons per year.
The Shuakhevi HPP project has played a crucial role in the development of Georgia’s energy sector and in nurturing young Georgian engineers. Ninety percent of the company’s staff consists of young Georgian engineers. Most of the project’s former interns from Georgian Technical University are now company employees.
Since the launch of the Shuakhevi HPP project, Adjaristsqali Georgia has actively worked to improve the living conditions of the population within the project area and to promote the region’s long-term development. As part of its corporate social responsibility program, the company has implemented over 70 social projects, most of which were planned as public-private partnerships. Over 10,000 local residents have been engaged in the company’s infrastructure, education, and community development projects. For example, Adjaristsqali Georgia is currently financing the construction of Georgia’s largest alpine botanic garden in the Goderdzi tourist area in order to promote tourism in the area. The company is also helping to set up a garment factory in Khulo which will employ up to 300 local residents, in addition to several other large infrastructure projects implemented with the active participation of the local population.